• baner_glowny.png
 • baner_nop_01.png
 • baner_nop_02.png
 • baner_nop_03.png
 • baner_nop_04.png
 • baner_nop_05.png
 • baner_nop_06.png
 • baner_nop_07.png
 • baner_nop_08.png
 • baner_nop_09.png
 • baner_nop_10.png
 • baner_nop_11.png
 • baner_nop_12.png
 • baner_nop_13.png
 • baner_nop_14.png
 • baner_wlasny.png

2015 Chatka Misia Uszatka

 

Niepubliczne Przedszkole Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Chatka Misia Uszatka” w Gorlicach dołączyło do ogólnopolskiej kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM, której celem jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości”...

 

Zajęcia odbywają się na terenie przedszkola. Wprowadzeniem do cyklu spotkań była rozmowa z dziećmi na temat związany z ruchem drogowym , bezpieczeństwem jazdy, właściwymi postawami podczas ruchu drogowego osób dorosłych oraz dzieci . Przypomnieliśmy sobie oraz przećwiczyliśmy numery alarmowe oraz różne sytuacje , z którymi każdy przedszkolak może się spotkać. Dzieci maja już sporą wiedzę na ten temat zdobytą podczas licznych pogadanek z nauczycielami, strażakami , ratownikami medycznymi, pielęgniarką, policjantami.

Ogólnopolska kampania społeczna NO PROMIL – NO PROBLEM wzbudziła duże zainteresowanie wśród przedszkolaków, chociaż nie jest to łatwy przekaz dla dzieci w tak młodym wieku. Jednak uważamy , że już najmłodsi powinni wiedzieć jakie mogą być skutki niewłaściwych zachowań osób dorosłych . Uczymy dzieci, by widząc różne niepożądane sytuacje umiały zareagować. Głośno powiedzieć NIE , Stop, tak nie wolno, albo poprosić postronną osobę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

 

W realizacji działań pomagają nam zaproponowane scenariusze zajęć , które dostosowujemy do wieku i możliwości dzieci , ubarwiając je dużymi dekoracjami i przebraniami oraz śmiesznymi scenkami. Pierwszą realizowaną przez nas bajeczką był Smok Wawelski. Wprowadzeniem była pogadanka na temat odmowy . Czy przedszkolaki przypominają sobie sytuacje podczas której komuś , coś odmówili? I w jakich sytuacjach mówimy Nie1!

Po omówieniu bajeczki wymalowaliśmy kartki komiksu i ułożyliśmy je w odpowiedniej kolejności wydarzeń . Odegraliśmy również wraz z naszym przedszkolnym SMOKIEM scenkę dramową. Dzieci wczuły się w role. Głośno krzyczały piłeś - NIE wsiądę z tobą do samochodu, to jest bardzo niebezpieczne! Chcę żyć!!! Każde dziecko otrzymało naklejkę POWSTRZYMAJ PIJANEGO KIEROWCĘ . Uważamy, że dzisiejszy cel zajęć został osiągnięty. Uwrażliwiliśmy dzieci na różne nieprawidłowe sytuacje, a dzięki zaprezentowanym propozycjom przedszkolaki umieją powiedzieć , a nawet wykrzyczeć głośne NIE , STOP, NIE ZGADZAM SIĘ. Wszyscy zapamiętaliśmy, że z pijanym kierowcą nie rozpoczynamy podróży.

 15 października dzieci uczestniczyły w bajkowej wyprawie do domku babci wraz z Czerwonym Kapturkiem i niedźwiedziem . Tematem zajęć była odwaga. Dzieci przypominały sobie sytuacje podczas, których same lub ktoś z bliskich wykazał się odwagą. Po wysłuchaniu bajeczki, porozmawialiśmy sobie o zachowaniu niedźwiedzia, który w stanie upojenia alkoholowego chciał wsiąść do samochodu . Rozmawialiśmy również o zachowaniu Czerwonego Kapturka , który okazał się na tyle odważny , że zareagował i nie dopuścił do sytuacji , by niedźwiedź prowadził samochód. Podkreśliliśmy, że takie zachowanie nie jest skarżeniem, ani donoszeniem , tylko jest właściwą postawą w obronie życia drugiego człowieka. Dzieci miały dla niedźwiedzia kilka wskazówek, które przygotowały na specjalnie przygotowanych lizakach : Piłeś , nie jedź!, Chcę wrócić bezpiecznie!, Chcemy żyć! Chcemy bezpiecznie wrócić do domu! Miły urlop – bezpieczny powrót! Wszyscy wspólnie przypomnieliśmy sobie zasadę, że z pijanym kierowcą nie rozpoczynamy podróży. Czerwony Kapturek miał słodka niespodziankę dla naszych milusińskich w postaci lizaczków.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji bajeczki pani Małgorzacie Romańskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach, która na co dzień współpracuje z przedszkolem, a dziś wcieliła się w rolę babci.

 

22 października gościliśmy w przedszkolu policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach: st. asp. Karolinę Gurba i mł. asp. Mariusza Dziadzio. Policjanci przypomnieli nam przepisy bezpiecznego poruszania się po drogach. Chętni mogli spróbować przejść przez ulicę , stosując określone wcześniej zasady. Zadaliśmy dzieciom pytanie : Czym jest przestrzeganie zasad? Dowiedzieliśmy się dlaczego tak ważna dla dzieci jest jazda w fotelikach lub nakładkach i , że nie chodzi tu o lęk przed kontrolą policji czy też mandat. Ważnym punktem spotkania była rozmowa na temat zagrożeń jakie czyhają na młodego człowieka, który dopiero wchodzi w życie. Byłyśmy dumne z przedszkolaków , gdyż poprzez udział w kampanii społecznej No Promil No problem , wykazały się dużą znajomością tematu, potrafiły wskazać właściwe i niewłaściwe zachowanie kierowcy , potrafiły podczas scenki zachować się asertywnie i stanowczo odmówić kierowcy, podczas gdy jego zachowanie budzi w nich jakiekolwiek lęk przed bezpieczną podróżą.

Policjanci byli mile zaskoczeni wiedzą naszych przedszkolaków, choć dzieci były troszkę onieśmielone obecnością naszych gości. Byli również dumni z wyposażenia przedszkola w kamizelki odblaskowe dla każdego przedszkolaka oraz z odblaskowego węża spacerowego. Wszystkie dzieci otrzymały odblaski do plecaków Dzięki nim będziemy zawsze widoczni na drodze.

 

Podczas cotygodniowych warsztatów bajkodogoterapeutycznych , które realizowane są w naszym przedszkolu dzięki Fundacji „Beskidzka Zima” dowiedzieliśmy się , że są psy specjalnie szkolone do wykrywania narkotyków lub innych środków odurzających. Psy są tropicielami. Dzięki wspaniałemu węchowi mogą wyczuwać substancje niedozwolone do spożycia dla ludzi. Dowiedzieliśmy się , że jazda samochodem po wzięciu narkotyków jest również bardzo niebezpieczna jak po wypiciu przez dorosłego alkoholu.

Z treserką psa p. Anną Cetnarowicz mogliśmy sprawdzić czy pies wytropi kiełbaskę zaciśniętą w jednej ręce dziecka. Udało mu się to bezbłędnie. Wiemy już , że psy tropiące odgrywają bardzo ważna rolę również w pracy policji.

 Dzisiejszego dnia poznaliśmy również kolejną „promilkową bajeczkę” tym razem o Jasiu i Małgosi. Przedstawiłyśmy ją dzieciom w formie teatrzyku kukiełkowego . Przedszkolaki po zakończeniu zajęć mogły same wymyślić historię i opowiedzieć ją kolegom . Mając już wcześniejsze doświadczenia związane z tematem dzieci śmiało wcielały się w role Jasia i Małgosi , które potrafiły odmówić pijanemu kierowcy – tym razem cioci. Wszyscy zapamiętaliśmy , że z pijanym kierowcą nie rozpoczynamy podróży!!!

  29 października o godz. 9.30 spod budynku Niepublicznego Przedszkola TPD "Chatka Misia Uszatka" w  Gorlicach wyruszył biało - czerwony korowód przedszkolaków biorących udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej No Promil - No Problem. Pod czujnym okiem  Dzielnicowego - Mariusza Dziadzio z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach, rodziców naszych przedszkolaków oraz zaproszonych do udziału w happeningu uczniów z II Klasy Policyjnej - pobliskiego Zespołu Szkół nr 1  im. Ignacego Łukasiewicza  wraz  z opiekunem p. Magdaleną Mosoń - wyruszyliśmy uliczkami naszego osiedla. Kampanijne baloniki, "promilkowe"  koszulki, transparenty oraz lizaczki z kampanijnymi hasłami przykuwały wzrok kierowców, przechodzących obok nas osób oraz mieszkańców osiedla. Niektórzy bili nam brawo! Byli pod wrażeniem , że tak młode pokolenie  bierze udział w  tak szczytnej kampanii .

Dzieci oraz uczniowie głośno wymawiali słowa: Piłeś nie jedź!,  Chcemy żyć! Wraz z panem Dzielnicowym przedszkolaki zatrzymywały samochody i wręczały kierowcom "kampanijne" listy od dzieci. Listy wkładaliśmy również za wycieraczki samochodów. 

Dla przedszkolaków był to pierwszy w życiu happening. Poprzez wspólny marsz , przygotowane transparenty oraz głośne wymawianie „no promilowych” haseł wiemy, że wspólnymi siłami : my mali wraz z dorosłymi możemy zmienić świat. Na naszym przykładzie możemy uświadomić ludziom już dojrzałym , że nie wszystkie ich zachowania są prawidłowe, że poprzez chwilę słabości mogą świadomie skrzywdzić nas lub innych użytkowników drogi. Dlatego też uświadamiajmy oraz uwrażliwiajmy dzieci i młodzież już od najmłodszych lat.

 

Agnieszka Kaczmarczyk

 

 

 

 

Kampania NO PROMIL-NO PROBLEM w Niepublicznym Przedszkolu TPD Chatka Misia Uszatka


Niepubliczne Przedszkole Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Chatka Misia Uszatka” w Gorlicach dołączyło do kampanii społecznej NO PROMIL – NO PROBLEM, której celem jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości ...

 Zajęcia odbywają się na terenie przedszkola. Wprowadzeniem do cyklu spotkań była rozmowa z dziećmi na temat związany z ruchem drogowym, bezpieczeństwem jazdy, właściwymi postawami podczas ruchu drogowego osób dorosłych oraz dzieci . Przypomnieliśmy sobie oraz przećwiczyliśmy numery alarmowe oraz różne sytuacje , z którymi każdy przedszkolak może się spotkać. Dzieci maja już sporą wiedzę na ten temat zdobytą podczas licznych pogadanek z nauczycielami, strażakami , ratownikami medycznymi, pielęgniarką, policjantami.

Kampania społeczna NO PROMIL – NO PROBLEM wzbudziła duże zainteresowanie wśród przedszkolaków, chociaż nie jest to łatwy przekaz dla dzieci w tak młodym wieku. Jednak uważamy, że już najmłodsi powinni wiedzieć jakie mogą być skutki niewłaściwych zachowań osób dorosłych . Uczymy dzieci, by widząc różne niepożądane sytuacje umiały zareagować. Głośno powiedzieć NIE , Stop, tak nie wolno, albo poprosić postronną osobę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

 W realizacji działań pomagają nam zaproponowane scenariusze zajęć , które dostosowujemy do wieku i możliwości dzieci , ubarwiając je dużymi dekoracjami i przebraniami oraz śmiesznymi scenkami. Pierwszą realizowaną przez nas bajeczką był Smok Wawelski. Wprowadzeniem była pogadanka na temat odmowy . Czy przedszkolaki przypominają sobie sytuacje podczas której komuś, coś odmówili? I w jakich sytuacjach mówimy Nie1!

Po omówieniu bajeczki wymalowaliśmy kartki komiksu i ułożyliśmy je w odpowiedniej kolejności wydarzeń . Odegraliśmy również wraz z naszym przedszkolnym SMOKIEM scenkę dramową. Dzieci wczuły się w role. Głośno krzyczały piłeś - NIE wsiądę z tobą do samochodu, to jest bardzo niebezpieczne! Chcę żyć!!! Każde dziecko otrzymało naklejkę POWSTRZYMAJ PIJANEGO KIEROWCĘ . Uważamy, że dzisiejszy cel zajęć został osiągnięty. Uwrażliwiliśmy dzieci na różne nieprawidłowe sytuacje, a dzięki zaprezentowanym propozycjom przedszkolaki umieją powiedzieć , a nawet wykrzyczeć głośne NIE , STOP, NIE ZGADZAM SIĘ. Wszyscy zapamiętaliśmy, że z pijanym kierowcą nie rozpoczynamy podróży.


(http://www.gorlice.pl/1585,Kultura.htm?id=6063) 

 

15 października dzieci uczestniczyły w bajkowej wyprawie do domku babci wraz z Czerwonym Kapturkiem i niedźwiedziem . Tematem zajęć była odwaga. Dzieci przypominały sobie sytuacje podczas, których same lub ktoś z bliskich wykazał się odwagą. Po wysłuchaniu bajeczki, porozmawialiśmy sobie o zachowaniu niedźwiedzia, który w stanie upojenia alkoholowego chciał wsiąść do samochodu . Rozmawialiśmy również o zachowaniu Czerwonego Kapturka , który okazał się na tyle odważny , że zareagował i nie dopuścił do sytuacji , by niedźwiedź prowadził samochód. Podkreśliliśmy, że takie zachowanie nie jest skarżeniem, ani donoszeniem , tylko jest właściwą postawą w obronie życia drugiego człowieka. Dzieci miały dla niedźwiedzia kilka wskazówek, które przygotowały na specjalnie przygotowanych lizakach : Piłeś , nie jedź!, Chcę wrócić bezpiecznie!, Chcemy żyć! , Chcemy bezpiecznie wrócić do domu! Miły urlop – bezpieczny powrót! Wszyscy wspólnie przypomnieliśmy sobie zasadę , że z pijanym kierowcą nie rozpoczynamy podróży. Czerwony Kapturek miał słodka niespodziankę dla naszych milusińskich w postaci lizaczków.

 

Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji bajeczki pani Małgorzacie Romańskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach, która na co dzień współpracuje z przedszkolem, a dziś wcieliła się w rolę babci.

  

 

 

 

19 listopada w Niepublicznym Przedszkolu TPD „Chatka Misia Uszatka” odbyło się spotkanie policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach z Rodzicami naszych przedszkolaków – w ramach udziału społeczności przedszkola w kampanii społecznej No Promil – No Problem. Na zaproszenie Dyrektor Przedszkola spotkanie poprowadzili: st. asp. Grzegorz Szczepanek oraz asp. Karolina Gurba.

 Rodzice uczestniczyli w pogadance oraz mieli możliwość obejrzenia filmu pt. „Telefon wciąż dzwonił...” nakręconego w ramach kampanii społecznej Krzyże Kurpiowszczyzny KMP Ostrołęka.

 Mieli również możliwość obejrzenia wstrząsającej prezentacji z udziałem Jaqueline Saburido. Było to ostrzeżenie dla każdego człowieka, który wsiada pijany za kierownicę lub pozwala na prowadzenie pojazdu pijanej osobie. Było to wzruszające przeżycie . Na koniec spotkania rodzice podpisali deklaracje odpowiedzialnego świadka/pasażera deklarując, że jeżeli będą świadkami sytuacji, w których nietrzeźwy kierowca zechce wsiąść do pojazdu, podejmą działania, aby powstrzymać go przed jazdą.

 Bardzo dziękujemy policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach za spotkania z przedszkolakami, za udział w happeningu No promil - No Problem oraz pogadankę z rodzicami. Dzięki tym spotkaniom wzrosła świadomość dotycząca bezpieczeństwa - bezpiecznej zabawy, bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach wśród naszych najmłodszych wychowanków. Uwrażliliśmy również dorosłych na różne sytuacje dnia codziennego, z którymi nieraz przychodzi nam się zmierzyć.

 20 listopada w przedszkolu odbyły się już ostatnie zaplanowane zajęcia w ramach kampanii społecznej No Promil – No Problem . Były to zajęcia warsztatowe z udziałem Ratownika Medycznego pracującego w Szpitalu Specjalistycznym im. Klimontowicza w Gorlicach - p. Piotra Pastuszaka. Pan Piotr przedstawił dzieciom prezentację zawierającą najważniejsze wiadomości, dotyczące bezpieczeństwa, wzywania pomocy podczas napotkanych różnych zdarzeń. Możemy śmiało powiedzieć, że poprzez liczne spotkania i warsztaty przedszkolaki posiadają w tym zakresie już spora wiedzę. Jeżeli chodzi o wypadki wszyscy mieliśmy możliwość nauczenia się pierwszej pomocy począwszy od skaleczenia i zaopatrzenia rany , zahamowania krwotoku z nosa, wezwania pomocy osoby dorosłej np. podczas zobaczenia ognia lub dymu. Najtrudniejszym punktem spotkania było udzielenie pomocy osobie nieprzytomnej.

 Nauczyliśmy się ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz każde z dzieci mogło indywidualnie wykonać resuscytacje na pokazowym fantomie i „lalce niemowlaku”. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem , choć wszyscy zgodnie stwierdziliśmy , że jest to bardzo odpowiedzialna i wyczerpująca praca. Każdy przedszkolak mógł również zaopatrzyć bandażem „bolącą” rękę lub nogę swojego misia.

 20 listopada był również Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka . Wszyscy wiemy ,że mamy Prawo do Życia. Dlatego też wszystkie przedszkolaki, ku przestrodze dla dorosłych głośno przypomniały nasze kampanijne hasła : Piłeś nie jedź !!! Chcemy Żyć!!! Szanuj życie swoje i innych użytkowników drogi !!!, Chcemy bezpiecznie dotrzeć do przedszkola/szkoły!!!

 Bardzo dziękujemy za możliwość udziału naszego przedszkola w kampanii społecznej No promil – No Problem.

 
Słowa podziękowania składamy
:

Burmistrzowi Miasta Gorlice – Urzędowi Miasta Gorlice za pozyskane dla przedszkola środki finansowe na przybory plastyczne oraz nagrody książkowe dla dzieci za udział w Rodzinnym Konkursie No Promil – No Problem,
Policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach za przeprowadzenie pogadanki z dziećmi, za udział w happeningu No Promil – No Problem, za pogadankę z rodzicami,
Panu Piotrowi Gajda za wsparcie w realizowanych działaniach przedszkola,
Bibliotece Pedagogicznej w Gorlicach - p. Małgorzacie Romańskiej za pomoc w realizacji bajeczki „Czerwony Kapturek”,
Uczniom II klasy Policyjnej wraz z opiekunem p. Magdaleną Mosoń - z Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach za wsparcie przedszkolaków w Happeningu No Promil – No Problem
Fundacji „Beskidzka Zima” - p. Annie Cetnarowicz za warsztaty tropiące z psem rasy Siberian Hasky,
Ratownikowi Medycznemu – Piotrowi Pastuszak za warsztaty „Mały Ratownik”,
Rodzicom naszych przedszkolaków za czynny udział w kampanii , wsparcie dzieci poprzez wspólne przygotowanie plakatów na Konkurs Rodzinny No Promil – No Problem oraz uczestnictwo w spotkaniu z policjantami.
Agnieszka Kaczmarczykfotorelacja